Přejít na menu
Přeskočit na navigaci

Úkoly

Když nějaký úkol splníš, dej nám o tom vědět. Většinou stačí napsat mail na kasgar@spjf.cz, do mailu napiš, jak jsi úkol plnil, jestli u toho byly třeba nějaké zajímavé zážitky a jak to dopadlo. Kromě toho třeba přidej fotky z plnění,nebo nějaký výsledek. Pokud máš poslat něco extra, je to u úkolu uvedeno. V některých zvláštních případech (jako je třeba hned přihlašovací úkol s číslem 60) pošli hlášení poštou. Pěkné hlášení má třeba zdobný nadpis a rámeček, nebo ručně kreslené obrázky. Taková hlášení obzvláště oceníme.
Když nám pošleš hlášení o splnění úkolu, přijde ti poštou tvůj nový dílek nebo dílky. . 

1. úkol: Krabička poslední záchrany

„Kdybych tak teď měl kus drátu. Kdybych měl čím zapálit oheň. Kdybych...“ Znáte to. Potřebujete akutně nějakou drobnost, ale ve vaku ani po kapsách nenacházíte, co potřebujete. Zkušenosti starších praví, že je proto dobré si vyrobit a nosit s sebou tzv. Krabičku poslední záchrany, do níž dáte různé drobnosti, které vám mohou někdy vytáhnout trn z paty.

Vyrob si svou Krabičku poslední záchrany (KPZ). Měla by být malá a nepromokavá, zjisti, co by měla KPZ obsahovat a popřemýšlej nad tím, co bys přidal do té své. Krabičku i její obsah nám vyfoť a nezapomeň ji nosit s sebou při výpravách.

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Vzorně provedený úkol, přidáváme dílek navíc. Chválím za březovou kůru a taky za sadu hřebíků, tu jen tak někdo nemá )
 • Gaila (Komentář k hodnocení: V "kápézetce" máš vše, co tam má být. S tebou bych se nouze nebál. Přikládám dílek navíc :) )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Sponka do vlasů? To se vždycky hodí :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Chválím za karabinu a vteřinové lepidlo, to se vždycky hodí :-) )

2. úkol: Ořechový inkoust

Prvními barvami, které se používaly ve starověkém písemnictví, byly šťávy z různých plodů a sekrety hlavonožců, jako jsou chobotnice nebo sépie. Dále krev některých druhů měkkýšů, barviva z rostlin nebo kůry stromů. Především na území dnešního Egypta se pak s oblibou psalo na papyrus ořechovým inkoustem.

Pokus se vyrobit inkoust/barvu založenou na barvivech z libovolného druhu ořechů. Například červený inkoust lze snadno získat z vnější slupky vlašských ořechů. Napiš nám vlastnoručně vyrobeným inkoustem na papír, jak se ti plnění dařilo, a pošli nám jej dopisem nebo alespoň vyfocený.

 

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Výborně, inkoust je krásně barevný a výrazný :) )

3. úkol: Podávání rukou

Pákistánci si neustále podávají ruce, zejména Paštuni. Ti obývají pohraniční oblasti s Afghánistánem, kde jsou největším etnikem. Podání ruky často trvá přes 10 sekund nebo déle a je nezbytným rituálem mezi dvěma lidmi.

Zkus si během jednoho dne podat ruku s co největším počtem lidí. Počítej si, kolik lidí ti podalo ruku a výsledné číslo nám napiš. Úkol plň opatrně a dbej na hygienu, protože podáním ruky se také mohou přenášet některé nemoci.

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Výborně :) )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Wow, 26 lidí? To musely být pohledy. Posílám dílek navíc :)  )

4. úkol: Plivání do dálky

Velboudi a lamy mají velice zvláštní ochranu před predátory - na své nepřátele plivou. A není to jen tak ledajaký plivanec. Dokáží vyvrhnout i natrávený obsah žaludku! (to v úkolu tedy dělat nemusíš)

Doplivni 1, 2 nebo 3 metry daleko na rovné zemi.

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Více jak dva a půl metru? To to máš rovnou za tři dílky :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Úctyhodný výkon na tak malého človíčka :)  )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: 1,6 m, zaloužíš si dva dílky :) )

5. úkol: Mapa okolí

Obchodníci, kteří se vydávali na hedvábnou stezku potřebovali znét na její trase důležitá místa. Aby mohli celou cestu zvládnout, potřebovali vědět, kde je možné doplnit pitnou vodu a zásoby, přeckat noc, rozdělat v horách oheň a další.

Zmapuj své blízké okolí a najdi v něm tato nepostradatelná místa: Zdroj pitné vody (venku, zadarmo), úkryt před deštěm, ohniště (místo, kde je bezpečné rozdělat oheň), místo, kde je možné sehnat jídlo (obchod, případně různé sady, pole…), suchý strom (zdroj suchého dříví). Tato místa zanes do vlastnoručně nakreslené mapky nebo plánku a přidej také fotky míst.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Pěkná mapka :) )

6. úkol: Vydrž v prkně

Uctívání slunce bylo v minulosti důležité napříč mnohým náboženstvím. V hinduismu, převládajícím v Indii a Nepálu, se často vzdával hold bohu Slunci Súrjovi. Z toho se vyvinula série poloh, známá nyní jako Pozdrav slunci. Ten se skládá z jednotlivých ásan (držení těla) a každá z nich má svůj hluboký význam. Působí na různé orgány v těle, pracuje s určitou skupinou svalů, ale i s energií a čakrami.

Vydrž ve vyobrazené pozici alespon 80 sekund (1 minutu, 20 sekund). Čelo dolů, nohy vzdáleny na šíři boků, ohnuté lokty na šíři ramen. Břicho zatnuté, hlavně dýchat. Pokusů je neomezeně. S případným rekordem se nám pochlub!

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Excelentně provedeno, ale příště uveď i čas kvůli hodnocení.)
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Wow, 100 vteřin? Posílám dílek navíc :-) )

7. úkol: Kazachstán

Kazachstán je největší a nejprůmyslovější ze středoasijských zemí. Kazašské technologie sice nedosahují úrovně těch čínských, přesto zdaleka nejde o zaostalou zemi - v exportu je země na 49. místě, jen pár příček za Českou republikou.

Najdi libovolné zboží vyrobené v Kazachstánu a pořiď nám jeho fotku. Můžeš do fotky vměstnat i sebe.           

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Hnědý len z Kazachstánu. Super :-) )

8. úkol: Slon z porcelánu

Aby byl císař spokojen, je potřeba vytěžit dostatek hlíny z kopce Gao-ling. Vypálené zboží z oné hmoty opatříme celadonovou glazurou. Není tak potřeba dalších úkonů ani složité kombinace jiných složek a jejich kontroly při vypalování.
Vznikne dostatečně tvrdý, bílý a naprosto unikátní materiál té doby– porcelán. 

Devět slonů je rozloženo dle obrázku. V této sestavě je jedna řada s pěti slony a jen čtyři přímé řady obsahující právě tři slony. Změň polohu dvou slonů tak, aby vzniklo deset přímých řad obsahujících po třech slonech.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Jo, tak je to správně, výborně :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Hravě a správně vyřešeno )

9. úkol: Razítko v pase

Některé státy ve střední Asii jsou i dnes uzavřené natolik, že navštívit je může být velice složité. Získávání víz, povolení a propustek může dát cestovateli skutečně zabrat. Výjimečnou památkou na návštěvu takové země je pak i samotné razítko v cestovním pasu.       

Pokus se nalézt někoho, kdo navštívil jednu z vyjmenovaných zemí a popros ho, zda by sis mohl vyfotit (a poslat nám mailem) razítko z Afghánistánu, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Pákistánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu nebo Uzbekistánu.

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Bezva, podařilo se ti sehnat rovnou DVĚ razítka, a to z Kyrgystánu a Uzbekistánu. To si zaslouží dílek navíc :) )
 • Gaila (Komentář k hodnocení: Výborně :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Teda, čtyři jsou skutečně rekord! Dílek navíc si jistě zasloužíte :) )

10. úkol: Hedvábný strom

Výroba hedvábí byla odedávna opředená tajemstvím. Například Řekové si mysleli, že hedvábí visí na stromecha nebo se z něj seškrabuje.

Nakresli, jak by takový hedvábný strom mohl vypadat.

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Jo, kéž by takové stromy existovaly :-) )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Líbí se mi nápad, že by roční období mělo vliv na barvu hedvábí. Velmi pěkné :-) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Pěkné :) )

11. úkol: Džinismus

Indický učenec Džinna byl přesvědčen, že se lze osvobodit z koloběhu reinkarnací (převtělování) a začal tak uctívat vše živé. Naučil to svůj lid a ten šel ruku v ruce s přírodou, ochraňoval zvířata, hmyz a dával pozor, aby žádné bytosti nebylo ublíženo.
Tuto jedinečnou duchovní cestu si však vybralo jen zlomek z těch, co věří v převtělování a proto i tak ubývá zvířat, hmyzu, bakterií,...

Na celý jeden všední den se staň džinistou: nejez maso, nos roušku, choď jen po cestách.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Splněno :) )

12. úkol: Co mají tyto státy společné?

Někdejší Hedvábná stezka prochází přes mnoho současných států. Některé se liší, jiné podobají navzájem, jak se jejich kultury mísí - ani pro zkušené cestovatele není jednoduché se v tom vyznat.

Vylušti hádanku, která ukrývá název jedné z oblastí, kde se na Hedvábné stezkce mísily různé kultury.

Propoj navzájem čarami všechny státy, které:

1. používají arabské písmo,

2. byly součástí Sovětského svazu,

3. používají latinku.

Propojovací čáry rozdělí kružnici na různě velké dílky. Čti postupně od největšího k menším dílkům název oblasti.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Každý je jiný a přece mají něco společného. Skvěle :-))

13. úkol: Kaolin

Kaolin je zvláštní bílá hlinka používaná pro výrobu jemné keramiky. Protože vzniká vyplavováním železa a alkalických kovů z živce monzunovými dešti, byl pro Evropany dlouho neznámým a tajemství výroby porcelánu si střežili Číňané. teprve později byla ložiska objevena i v Evropě, mj. na Karlovarsku, kde roli monzunových dešťů zastávají horké minerální prameny.

Pokus se nalézt ve svém okolí ložisko (lom, důl) kaolinu nebo jiné keramické hlíny a vyrob z ní (po naředění vodou) malý talířek. Po vysušení jej zkus vypálit v ohni (na zahradě nebo třeba na sporáku), až ztvrdne a bude se podobat porcelánu. Pošli nám svůj výrobek nebo aspoň jeho fotku.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

14. úkol: Písek

Trmácíš se pouští a saháš pro nádobu s vodou, ale co se to stalo? Místo vody je v nádobě písek! Že by ses stal obětí fata morgany?!

Nos místo vody nádobu na pití naplněnou pískem.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

15. úkol: Árijci

Příchod Árijců, urozených a vznešených lidí, byl pro Indii přelomový. Byli to Indoevropané, světlé barvy pleti, původně pastevci. Přišli asi z jižního Ruska. Část se usídlila po cestě, část vtrhla do Indie, kde se postupně usadili. Byli to velcí myslitelé, rozvíjeli duchovno a dbali o sebe.

Na celý jeden všední den se převlékni do bílého (světlého) oblečení a bez omezení na všem, co v ten den budeš dělat, se snaž zůstat čistý a neumazaný.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

16. úkol: Hledání bylin

V době kdy probíhal obchod na Hedvábné stezce, nebyla ještě medicína tak vyspělá jako dnes. Nebyla jiná možnost než různé nemoci i úrazy se léčit bylinkami a proto bylo potřeba vědět, které na co pomáhají, kde se dají najít a jak vypadají.

Představ si, že jeden člen tvé výpravy onemocněl. Pro splnění úkolu jej musíš vyléčit některými bylinami. Najdi a vyfoť tyto byliny: mateřídouška, pelyněk černobýl, světlík lékařský.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

17. úkol: Otužování

Noci bývají v pouštích a savanách převelice chladné. Někde jsou teploty tak nízké, že klesají do záporných čísel! V těchto podmínkách je velice obtížné přežít, zvlášť pokud na to nejste zvyklí.

Týden v kuse se otužuj ve studené vodě; ráno, večer, kdykoliv...

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Zdravé tělo, zdravá duše :-) )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Výborně :) )
 • Gaila (Komentář k hodnocení: Super, to vždy probere :) )

18. úkol: Plavání

V mořích i jezerech by se neschopní obchodníci mohli utopit, proto se v těchto místech hodilo umět plavat. Plavání navíc zvyšuje tělesnou zdatnost.

Přeplav plavecký bazén alespoň dvěma různými styly.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Opravdový plavec se hned pozná! )

19. úkol: Pití vzhůru nohama

Po dvou dnech v poušti bez vody družina potkala neznámého obchodníka tajemného vzhledu. Řekl jim, že jim dát napít, kolik budou jen chtít. Ale pod jednou podmínkou...

Vypij sklenici vody (nebo Kofoly) brčkem, zatímco budeš vzhůru nohama. Požádej někoho, ať tě vyfotí a fotku nám pošli.

Úkol splnili:

 • Šturcovi (Komentář k hodnocení: Super, snad vám limonáda chutnala :-) )
 • Rys (Komentář k hodnocení: Super! )
 • Gaila (Komentář k hodnocení: Skvělé. Příště si tam můžete dát třeba šťávu, ne jen vodu :-) )
 • Kolibřík (Komentář k hodnocení: Výborně. Posílám dílek :-)  )
 • Sloník (Komentář k hodnocení: Neznámý obchodník by byl jistě potěšen. Výborně :-) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Pěkně splněno :) )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Rybízová šťáva, jen tiše závidím. Splněno :) )

20. úkol: Bydlení

Než byly postaveny karavanseráje, obchodníci cestou přespávali kde se dalo. Zůstávali pod širákem, stavěli stany, ale i různé přístřešky. 

Vytvoř si v přírodě přístřešek a přespi v něm jednu noc. Nezáleží na tom, jestli bude z přírodních materiálů, z různých jiných věcí které venku najdeš, nebo z toho, co si vezmeš s sebou. Nemělo by to ale být nic, co je na přespávání přímo určené, jako třeba stan. Obzvlášť oceníme splnění za deštivé noci, když tě přístřešek udrží v suchu.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

21. úkol: Al Chvárizmí

V dobách arabské nadvlády nad střední Asií působil na trase Hedvábné stezky muž jménem Al Chvárizmí. Romanticky znějící jméno bývá různě překládáno do mnoha jazyků a používá se také pro označení jedné důležité věci.

Zjisti, kdo byl, kde a kdy žil Al Chvárizmí, proč je dodnes považován za důležitého a které dnešní slovo vzniklo z jeho jména. 

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Zcela správně :)  )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Pěkně ses rozepsala. Posílám dílek navíc :)  )

22. úkol: Ulugbek

Jednou z nejslavnějších osobností pocházejících ze střední Asie je muž zvaný Ulugbek. Romanticky znějící jméno patřilo postavě, na kterou v její zemi dodnes nedají lidé dopustit a jeho jméno je tak stále populární.

Zjisti, kdo to byl Ulugbek a co postavil v Samarkandu.

 

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Jo, máš pravdu. Posílám dílek ;-) )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Týjo, to je zase informací! Posílám dílek navíc :) )

23. úkol: Vyschlé jezero

V některých oblastech pouští (na bezodtokých místech) se vyskytují solné pláně. Vznikají tak, že místa, která jsou na jaře zaplavena vodou, přes léto vysychají. V oblasti střední Asie se jim říká takyr, nebo také bajir. Na vyschlých místech jsou vidět solné krystaly a květy.

Vyzkoušej si pokus - tvorbu solných krystalů. Do vody namíchej tolik soli, aby se další už skoro nerozpouštěla. Vodu pak nalej do mělké nádoby a postav na teplé místo, kde se voda bude pomalu odpařovat.

A pokud tě takové pokusy baví, zkus ještě jednu obměnu. Roztokem naplň celou sklenici, vezmi špejli, a doprostřed ní navaž bavlnku. Pak špejli polož přes vrch sklenice tak, aby bavlnka visela do roztoku. Během odpařování vody se obají solnými krystaly. 

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Parádně velké krystaly. Přidávám dílek navíc :) )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Zajímavý výsledek, i tak může vypadat vyschlé jezero :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Panejo, ta miska pod náporem soli skoro není ani vidět. Dobrá práce :) )

24. úkol: Písečná bouře

Uvízl jsi v písečné bouři. Stihl ses na poslední chvíli zachránit schováním za nedaleký výstupek. Bouře se už přesunula dál, takže se zvedneš a zjistíš, že jsi ztratil nádobu s poslední vodou. Nezbývá ti, než pokračovat dál a dostat se k civilizaci.

Vydrž 6 hodin vůbec nic nepít (a současně ani nejíst), ovšem přes den.

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Výborně :-) )

25. úkol: Obchod na hedvábné stezce

Obchodovat na Hedvábné stezce nebylo pro obchodníky vůbec snadné. Všude číhala spousta nebezpečí - mongolové napadali karavany ve velkém, divoké šelmy čekaly na svou příležitost a koho nezdolaly živé bytosti, toho udolalo počasí nebo hlad. Pouze ti nejlepší, nejodvážnější a hlavně nejmazanější obchodníci měli šanci přežít a zbohatnout.

V tomto úkolu se vžij do role obchodníka, který musí za omezený čas vydělat co nejvíce peněz. Máš k dispozici patnáct tahů, začínáš ve městě uprostřed. V každém městě je nakresleno, jaké zboží se tam dostává nebo prodává. Písmeno značí druh zboží (Koření/Zlato/Hedvábí/Diamanty), šipka nahoru znamená dodávka, šipka dolů prodej. oboustraná šipka znamená, že můžete zboží nalevo vyměnit za zboží napravo Do každého města můžeš kolikrát chceš, ale prodat/dostat zboží můžeš v daném městě pouze jednou. Stejně tak můžeš mít u sebe v jednu chvíli od každého druhu zboží jeden kus. Tvým úkolem je vymyslet trasu, při které získáš co nejvíce bodů za prodej zboží. Dodávka tě nic nestojí, stačí městem projít a máš ho. Čím více bodů jsi schopný získat, tím lépe je úkol splněný.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

26. úkol: Nejstarší abeceda světa

Čínské písmo je nejstarší dosud používanou abecedou světa, která se používá už téměř 4700 let. Podle legendy znaky vycházejí z tvarů vyskytujících se v přírodě a den, kdy bylo písmo vynalezeno, bývá označován jako druhý vznik světa. Když se lidé naučili psát, bylo prý po světě slyšet hlasité truchlení ďábla.

Přelož následující čínský text a pošli nám do redakce nejen jeho význam, ale také popis, jak jsi si s překladem poradil(a).

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: I tak se dá tento úkol splnit :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Jo, správně :)  )

27. úkol: Jurty

 

Jurta je tradiční obydlí kočovných kmenů z oblastí středního východu a centrální Asie. Nachází se tedy například v Mongolsku, Kazachstánu, Turkmenistánu, Kyrgizstánu. 

Tento úkol se skládá z několika menších, kolik jich splníš?

Zjisti, jak jurta vznikla a jak se staví. Postav si vlastní model jurty, nejlépe podle opravdového postupu stavby (jen v malém). Zjisti, jestli a kde se v Česku nějaká nachází a případně ji navštiv.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Krásné zpracování i povídání k tomu. Přidávám dílek navíc. :-))

28. úkol: Horolezení

Hedvábná stezka vedla po širokých cestách, kudy mohly projíždět celé karavany. Než tomu tak bylo, musel ale někdo tyto cesty prochodit a hlavně objevit, což se neobešlo bez spousty omylů a chybných cest. Objevitelé často zdolávali příkré srázy a lezli po strmých skalách.

Zjisti, jak dobrý horolezec bys byl. Zajdi na lezeckou stěnu (nebo, pokud máš vybavení a možnost, na opravdovou skálu) a zkus někam vylézt. Jak vysoko to bude? A přelezeš třeba převis? Napiš, kde jsi lezl a stěnu určitě vyfoť. Dávej ale pozor na svou bezpečnost, nikde nelez sám. 

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Velmi dobrý výkon a nádherné skalky. Jistě si tam někdy uděláme procházku :-) )

29. úkol: Mongolský hrdelní zpěv

Alikvótní zpěv je specifickým hudebním projevem, při kterém jeden zpěvák zpívá současně ve více hlasech. Jeho druhem je také hrdelní zpěv, typický pro mongolskou kulturu někonečných plání na severní hranici Číny.

Nauč se některou z mongolských hrdelních písní. Použij nahrávky na serveru YouTube a zadej anglicky „Mongolian Throat Singing“. Až budeš mít dojem, že píseň umíš, natoč nám ji na video a pošli nám je přes Facebook nebo YouTube.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

30. úkol: Matematická hádanka

Tvým úkolem je vyluštit, jaké číslo se skrývá za kterým z pouštních tvorů. 

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Žádný problém, splněno :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: V poušti i v matematice se skvěle vyznáš, gratuluji! )

31. úkol: Posun času

Jak jistě víte, na světě nemají všichni stejný čas. Zeměkoule je rozdělena na několik časových pásem a zatímco my v ČR máme 12 hodin, tak například v Kazachstánu mají o pět hodin víc, takže 17 hodin.

Představ si, že jsi se na 1 den přemístil do Iránu a posuň si svůj denní režim o tři hodiny. Nejlepší je tento úkol plnit o víkendu (v sobotu). Takže když třeba normálně vstáváš v 8 hodin a spát chodíš v 10 večer, vstaneš při plnění úkolu v 11 a spát půjdeš až v 1 ráno.        

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Skvělé. )

32. úkol: Cíl? Obchod!

Práce obchodníků překonáním Hedvábné stezky nekončila. Zboží bylo poté ještě potřeba prodat - buď dalším obchodníkům, nebo rovnou kupcům. Na trzích se ale neprodávaly jen věci dovezené z dalekých cest. Prodejci nabízeli ovoce, zeleninu, pečivo, zvířata... a také různé vlastní výrobky, třeba oděvy, keramiku, košíky, šperky a další.

Vymysli si, co bys na tržišti chtěl prodávat ty a jeden kus vyrob. Chtěl by ses stát košíkářem, krejším, obuvníkem, šperkařem, keramikem, dráteníkem, nebo ještě jiným řemeslníkem? Ukaž nám, co bys na trhu nabízel. 

         

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Výborně, je vidět, že ty bys ses ani ve středověké Asii neztratila. :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Taková keramika by se jistě dobře prodávala :))

33. úkol: Rozděl a panuj

Ve sbírce východních pohádek se dočítáme příběh, který je zároveň hádankou. Přijdeš na její řešení?

Jak se synové rozdělili o velbloudy. Stařičký Arab zůstavil svým třem synům 17 velbloudů a v závěti vyslovil přání, aby se synové o ně rozdělili tak, že nejstarší obdrží polovici velbloudů, druhý syn třetinu a třetí syn devítinu, aniž bude velbloudům ublíženo na životě. Když otec zemřel, synové marně si lámali hlavu tím, jak rozděliti velbloudy po vůli otcově. Konečně se rozhodli, že odevzdají věc k rozhodnutí sudímu. Sudí vzal tento úkol na sebe. Zajel na svém velbloudu do domu Araba a rozdělil 17 velbloudů mezi syny zcela přesně podle přání zesnulého jejich otce. Jak rozdělil sudí velbloudy mezi tři syny?

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Naprosto správně! :)  )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Zcela správně :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Zcela správně :))

34. úkol: Poznej čaje

Přestože se čaj pěstuje i v jiných zemích než jsou Čína a Indie (třeba i v Turecku), právě z těchto dvou států proudilo do Evropy po Hedvábné stezce jeho největší množství. Stejně jako ostatní nápoje, i čaj může mít různou kvalitu a chuť. Zkus si zahrát na znalce čaje a rozpoznat, o který jde.

Jakmile se přihlásíš do hry a splníš první úkoly, přijde ti od nás na zadanou adresu balíček s rámečkem na puzzle, prvním dílkem cesty, soutěžní brožurou a dalším vybavením na cestu. Mezi jinými v něm najdeš také sáček čaje. Uvař si čaj a zkus podle jeho zvláštní chuti (třeba srovnáváním s jinými čaji, které seženeš) poznat, o který druh čaje se jedná. 

Úkol splnili:

 • Šturcovi (Komentář k hodnocení: Vaše odpověď je správná, ale mohla být přeci jen o něco přesnější. Nicméně délek posílám :)   )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Splněno, ale mohla jsi být trošku přesnější :) )
 • Rys (Komentář k hodnocení: Správně z poloviny. Dílek si ale zasloužíš :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Skvělé :) )

35. úkol: Mandaly

Způsobů tvoření mandaly, jako magického kruhu pocházejícího z východu (symbolu jednoty a rovnováhy), je jistě mnoho.
Jedním z nich je tvorba z obarveného písku, která představuje určitý rituál.
Tvůrce po ukončení obřadu, pro který byla mandala vytvořena, výtvor veřejně smete a vrhne do řeky, nebo se rozpráší po větru. Krása života je tak vyjádřená jako krátkodobá a pomíjivá věc.

Na papír, karton nebo jinou podložku potřenou lepidlem, vytvoř z barevného písku (či jiné sypké barevné alternativy) mandalu alespoň o třech barvách.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Opravdu nádhera, je vidět, že sis s tím vyhrála. Posílám dílek navíc :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Krásná mandala a skvělý nápad!)

36. úkol: Plavidlo

Vzácný náklad se při transportu rozhodně nesmí ztratit ani zničit, třeba namočit. Překonávat mnohdy široké (a různě divoké) řeky tak bylo velmi náročné.

Pokus se překonat co největší vodní plochu bez toho aby ses namočil. Můžeš si vyrobit vor, použít něco co najdeš, to už je na tobě. Vše co máš na sobě ale musí zůstat suché.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

37. úkol: Současnost Hedvábné stezky

Historii Hedvábné stezky jsme si již stručně pověděli. Zanikla už dávno, obchod pak probíhal jinými cestami, především po moři. V současné době se ale začínají objevovat informace o tom, že někteří vládci by stezku (v nové podobě, moderně fungující) rádi obnovili.

Vyhledej, kudy by plánovaná nová stezka měla vést a také kdo její obnovu navrhuje.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

38. úkol: Afrosiyob

Dálkou vonící záhadné slovo: Afrosiyob. Kdysi označovalo oázu v poušti, dnes má však docela jiný význam.

Zjisti, které místo označuje historický název Afrosiyob. Kde toto místo leží a čím bylo významné? Co se dnes označuje tímto historickým názvem? 

Úkol zatím nikdo nesplnil.

39. úkol: Rozdělená hudba

Orientální hudba používá zcela jiné principy než poněkud nudnější hudba západní (evropská), je méně harmonická a našim uším zní o něco tajemněji. Založená je na systému maqām, který obsahuje 72 různých stupnic!

Protože naše schopnosti orientovat se ve skutečné orientální hudbě jsou omezené, pokusíme se alespoň naznačit, jak složitá může být analýza východních písní. Pod tímto odstavcem textu najdeš pět hudebních nahrávek, z nichž každá obsahuje pouze část výsledné skladby. Tvým úkolem bude složit všech pět nahrávek dohromady tak, abys mohl(a) určit, o kterou známou píseň se jedná. Napiš nám výsledek mailem!

Nahrávka 1. Nahrávka 2. Nahrávka 3. Nahrávka 4. Nahrávka 5.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Super, i přes všechny strasti sis s úkolem poradila, dobrá práce :) )

40. úkol: Velbloud

Předpokládá se, že v poušti Gobi žije dnes již jen několik málo stovek divokých velbloudů dvouhrbých (500 - 1000). Byli proto zařazeni do seznamu zvířat ohrožených vyhubením.

A proto abychom trošku rozšířili jejich populaci, vyrob model velblouda (nebo celé karavany) z jakéhokoliv materiálu a v jakékoliv velikosti a pošlI ho na adresu redakce.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Nádherný velbloud, je vidět, že s tímto úkolem sis dala opravdu záležet :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Vítáme dalšího velblouda do sbírky! )

41. úkol: Hudební nástroj

"...a jedlo se a pilo. A děvče hrající na ten pozoruhodný nástroj, uspávající velkou část naší výpravy, jako by se vlnila v horkém oparu nad rozpálenou pouští. Omamné stény zurny začaly klimbat i s mým tělem. Pomalu, pomalu ulehávám, víčka mi klesají..."

Zkus vyrobit jeden nebo i více funkčních hudebních nástrojů z přírodních materiálů nebo přírodnin. Používat se můžeš  např. i keramickou hlínu, oříšky, kaštany, kameny, kůže, kartony,... Vzhledu ani zvuku se meze nekladou.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Jednoduché zpracování, zvláštní zvuk. Tak to má být )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Tři vyrobené hudební nástroje a ještě tak pěkně ozdobené? Přikládám dílek navíc :) )

42. úkol: Zlepšení

Každý z nás máme něco, v čem nejsme tak dobří. A jestli chtěl někdo cestovat na tak dalekou výpravu, musel se neustále zlepšovat.

Zlepši se aspoň ve třech disciplínách, např. běh, skok, výdrž atd a svůj pokrok zdokumentuj a pošli.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Zlepšit se rovnou ve ČTYŘECH aktivitách, to chce píli. Skvěle splněno. )

43. úkol: Sluneční hodiny

Ať už "Arachne", "Discus" nebo "Quiver"; dřevo, kámen či kov- stín je vrhán vždy a všude stejně. Jen, aby bylo hezké počasí a sluneční svit, tak odpradávna potřebný k tomuto způsobu měření času, nám dobře posloužil!

Zkus vyrobit co nejpřesnější a vzhledově zajímavé sluneční hodiny.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Pěkně zpracované hodiny, jak funkčně, tak graficky. Je vidět, že to dalo práci :) )

44. úkol: Obraz pouště

"Ale je přeci jen cosi krásného na té vyprahlé krajině plné písku barvy zlaté jako med a jasně modrou oblohou bez jediného mráčku..."

Nakresli poušť se zářícím sluncem pouze za použití přírodních barev (uhlí, rostlin...). Fantazii se meze nekladou, můžetš například nakreslit poušť v noci, poutníky s karavanou v dáli. Je to na tobě.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Tvůj grafický talent se prostě nezapře a udělat to z koření byl výborný nápad! :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Obraz pouště a ještě z tak exotických surovin. Hezky splněno :) )

45. úkol: Skutečné hedvábí

Sám název napovídá, co bylo hlavním zbožím dopravovaným po Hedvábné stezce. Vydal(a) jsi se na putování z Asie do Evropy, máš ale i ty zkušenost s hedvábím?

Obsatrej si (popros rodiče, kamarády nebo zajdi do prodejny oděvů) nějakou hedvábnou součást svého oděvu a celý týden (od pondělí do pátku) ji nos každý den s sebou do školy. Pak teprve můžeš říct, že jsi na Hedvábné stezce!                

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Výborně :) )

46. úkol: Rybolov

V příbřežních oblastech kvetl především rybolov a prodej ryb. Ryby byly také jednou z hlavních složek potravy místních obyvatel.

K večeři si (a třeba i své rodině) připrav rybu. Určitě najdeš spoustu zajímavých receptů. Ten vybraný a použitý nějak hezky zpracuj, jako kdybys ho chtěl předat dalším lidem a zaujmout je.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

47. úkol: Turecko

V Turecku se vyrábí mnoho věcí, které dnes známe, např. koberce, nazar (malé modré skleněné korálky), kožené výrobky, čaj, koření a mnoho dalšího.

Najdi výrobek vyrobený v Turecku. Pokud je příliš drahý a nemůžeš si ho koupit, tak ho vyfoť a fotku nám pošli.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Turecká čočka, výborně :) )

48. úkol: Odpočinek?

Už několik dní putujete pouští, velbloudi jsou unavení, rozhodnete se odpočinout si. Zastavíte u nedaleké skály a chystáte se posadit, ale zahlédnete na poslední chvíli štíra. Nesmíte se už ani o centimetr pohnout!

Postav se zády ke zdi a jdi do polohy, jako bys seděl(a) na židli, nohy v pravém úhlu a ruce volně položené. Pohodlné, že? A teď to vydrž co nejdéle, pokusů máš samozřejmě neomezeně a nejlepší výsledek nám napiš.

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Výborně, za tvých 76 sekund sis vysloužil dva dílky :-) )
 • Ellix (Komentář k hodnocení: Cože? Tři minuty? Posílám dílek navíc. Úchvatný výkon! :-) )

49. úkol: Hedvábná osmisměrka

Hedvábnou stezku proudili kupci i cestovatelé z Asie do Evropy a nazpět už od dob Velké Římské říše. Názvy zboží, které se přes střední Asii dopravovalo, se za tu dobu mnohokrát změnily a dnes mohou proto být některá slova docela nesrozumitelná. Zkuste přijít na kloub následující záhadě.

Vylušti osmisměrku ve tvaru velblouda (vyškrtej níže uvedená slova zapsaná vodorovně, svisle nebo šikmo v obou směrech a přečti nevyškrtnutá písmena). Řešením je dvanáct písmen (dvě slova) - zjisti, co tato slova označují a pošli nám odpověď na kasgar@spjf.cz. 

ARAL KAŠGAR NÁN STÚPA
ASTROLÁB KOREA OHEŇ SŮL
BOUREC KRÁL OLOVO ŠKVOR
BUCHARA KREV OREL TAO
BUZKAŠI KŮŇ OSEL VELBLOUD
CESTA KUPEC PÍSAŘ VERŠ
DOPRAVA LUK PLÁŠŤ VŮL
HEDVÁBÍ MORUŠE SAMARKAND ZÁKON
CHALVA MURAD STEZKA HŮL
KÁBUL NADIR STŘELEC  

         

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Správně :-) (i s malou opravou))

50. úkol: Země podle popisu

Cestovatelé putující po Hedvábné stezce neměli k dispozici dnešní kvalitní mapy. Pokud vůbec nějakou získali, byla mapa obvykle nepřesná a plná neprozkoumaných oblastí. Zkuste se vžít do role kresliče středověkých map a ověřte si, jak přesně dokážete zachytit na papír neznámou zemi!

"Nakresli na čtvercový papír zemi podle následujícího popisu a pokus se zjistit, o který ze současných států na Hedvábné stezce se jedná:

1. země má tvar stojícího ještěra (nebo mořského koníka), který se kouká od západu na východ (doprava),

2. hlava je protáhlá, zakončená plochým čumákem (vpravo), vlevo na ní navazuje tlustý krk, přecházející na západě (vlevo) ve hřbet,

3. hřbet se táhne k jihozápadu (doleva dolů) a v dolní části země se stáčí přímo k západu, kde vytváří ostrý špičatý ocas tvaru trojúhleníka,

4. pod ocasem má ještěr dvě tlusté nohy mezi kterými se v mělkém zálivu nachází mořské pobřeží,

5. na pravé straně pravé nohy se hranice státu odděluje od moře s klikatě stoupá k severu, nejprve doprava nahoru, pak doleva nahoru a pak zase doprava nahoru,

6. směrem na východ (doprava) zde vybíhá malý výběžek připomínající ruku ještěra,

7. před krkem se stát opět zužuje a těsně pod krkem ještěra se nachází jeho hlavní město,

8. několik řek stéká od hlavy a poprsí ještěra a na jeho břiše se spojují ve velký tok procházející ještěrovou pravou nohou.

Svoji výslednou mapku nám pošli i s názvem státu, který na ní rozpoznáš."        

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Super, máš to správně a ještě pěkně vybarvené. Posílám dílek navíc :) )

51. úkol: Baku

Hlavní město Ázerbajdžánu Baku je jedinečné historické město, které je současně sídlem mnoha zajímavých moderních staveb. Středověká historie z dob Hedvábné stezky si na břehu největšího jezera světa podává ruku s lesklými fasádami supermoderních budov a přitahuje každoročně víc a víc turistů.

Zjisti, jak se jmenují a k čemu slouží stavby na následujících šesti snímcích z Baku. Můžeš přidat také informaci o tom, kdo, kdy a proč je postavil.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Precizně splněno. Krásně jsi se rozepsala o každé fotce. Posílám dílek navíc :)  )

52. úkol: Jednoruký zavazovač

Pouště jsou nebezpečné, co když si zraníš ruku?

Dokážeš si zavázat tkaničku s použitím jen jedné ruky? Jinak můžeš použít celé tělo, ale druhou ruku měj za zády. Trénuj a napiš nám, jak se ti to dařilo a především nejlepší čas.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Výborně :) )

53. úkol: Dokonči příběh

"Pelášil údolím jako o život. Jednou rukou křečovitě svíral otěže svého koně, druhou svůj úlovek, zabalený v hedvábném plátně, a neustále se díval za sebe, zda nespatří své pronásledovatele. Právě svítalo. Rollandovi bušelo srdce jako zvony v Jeruzalémě. "Možná jsem je setřásl," posmyslel si. Teď už stačí jen jet dál neznámou krajinou a... Srdce mu náhle spadlo do kalhot. Byl ve slepé uličce! Zběsile se rozhlížel na všechny strany, ale bylo to tak. Byl v pasti! Utřel si pot (nebo možná slzy?) z čela. Věděl, co mongolové dělají se zajatci. Svůj úlovek si přitiskl k hrudi a skoro nepřítomně naslouchal, jak k němu doléhají stále hlasitější zvuky mnoha kopyt. Pustil otěže svého koně a sevřel v rukou meč v pochvě. Bez boje ne!"

 Co se Rollandovi nakonec stalo? Ubránil se mongolům? Kolik jich bylo? Nebo naopak. Čím se provinil? Co to má za úlovek? Tvým úkolem je napsat buď začátek nebo konec toho příběhu. Čím smysluplnější, pestřejší a hlavně neočekávanější, tím lepší.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Pěkně jsi ten příbeh vzala z jiné perspektivy. Moc se mi to líbí. Posílám dílek navíc :) )
 • Gaila (Komentář k hodnocení: Zajímavá zápletka, která rozplétá některé záhady a jiné přináší. Hodně povedené :) )

54. úkol: Překonání strachu

Strach z pavouků máme zakořeněný geneticky. Člověk se totiž v minulosti naučil, že pavouci jsou jedovatí a ač jsou tedy malí, je důvod se jich bát. V dnešní době nám kousnutí jedovatým pavoukem sice prakticky nehrozí, ale tento děděný strach máme stále. Nyní se pokus tento strach překonat!

Najdi pavouka velikosti alespoň půl centimetru a dotkni se ho holým prstem. Pavouka vyfoť a následně nám ho pošli.                

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Pěkně jsi zabojovala se svým strachem, jen tak dál :-) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Tarantule?! To musel být zážitek! A skvělé k překonání se :-) )

55. úkol: Posvátný strom

Na trase Hedvábné stezky se nachází také horské krajiny natolik vysoké a suché, že v nich téměř nelze vypěstovat strom. Podařit se to může jen s největším úsilím - a pokud vysoko v horách někde strom opravdu vyroste, lidé si jej váží a uctívají jej jako ztělesnění bohů. Takový opečovávaný strom se pak může dožít i několika stovek let.     

Zkus ve svém okolí nalézt co největší strom. Použij provázek, pásmo nebo krejčovský metr ke změření obvodu jeho kmene ve výšce svých očí. Strom s obvodem nad 2 m je velký, strom s obvodem nad 4 m obrovský!

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Pěkný úlovek :)  )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Strom jak má být! ;-) )

56. úkol: Skok do neznáma

Někdy se prostě musíš pustit do věcí po hlavě...

Klekni si na kolena a dej ruce za záda. Můžeš si pod sebe dát karimatku nebo žíněnku. Poté zakloň hlavu co nejvíce dozadu a do strany. Propni své tělo jako luk. Poté pomalinku přenesením váhy spadni břichem na žíněnku. Pokud se správně propneš a zakloníš hlavu, tak hladce dopadneš na žíněnku. Je to jen o překonání vlastního strachu.       

                     

Úkol zatím nikdo nesplnil.

57. úkol: Bourec morušový

Bourec morušový je nenápadný noční motýl, jehož larvy ovšem dokážou spřádat velmi ceněné hedvábí. Deset kokonů bource by po rozpletení stačilo na dosažení vrcholu Mount Everestu!

Vyrob si model larvy bource podle videa nebo dle vlastní představivosti.                 

Úkol zatím nikdo nesplnil.

58. úkol: кымыз - Kumys

Kumys je alkoholický nápoj, pocházející ze střední Ásie. Toto kvašené kobylí mléko mongolové zbožňovali a velice rádi jej popíjeli k jídlu, při cestách, nebo jen tak u ohně. Vyráběl se také tzv. Černý kumys, který měl ještě více alkoholu. Tradice popíjení kumysu přetrvala dodnes a dá se koupit ve státech ležících na Hedvábné stezce.

Ochutnej kravské, ovčí a kozí mléko. Popiš nám, zda jsi cítil nějaký rozdíl, případně jaký.     

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Skvělé! Jsi opravdový odborník na mléko. Ale kumys radši nezkoušej! )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Příznivá alternativa, s možná ještě podobnější konzistencí, skvělé)

59. úkol: Velká čínská zeď

I Velká Čínská zeď tvořila část stezky. Měřila stovky kilometrů a její linie je na zemi dobře viditelná.

Najdi co nejdelší zeď, po jejímž vrchu se dá chodit a po zdi se projdi. Napiš kde se zeď nachází a pošli její fotku.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Splněno :)  )
 • Gaila (Komentář k hodnocení: Pěkně :) )
 • Ellix (Komentář k hodnocení: Skvělé )
 • Kolibřík (Komentář k hodnocení: Super :-) )
 • Sloník (Komentář k hodnocení: Výborně :) )

60. úkol: Start


Výzva Kašgar čeká na tebe. A v tomto městě cesty začínají. Kudy se vydáš dál, to už je jen na tobě. Jednu věc je ale třeba udělat ze všeho nejdřív…

Abychom s tebou ve hře počítali a poslali třeba nějaké další doplňky ke hře, musíme vědět, že jsi opravdu ten, kdo chce výzvu hrát. Napiš proto jakousi přihlášku do hry - napiš něco o sobě, kdo jsi, odkud jsi, co tě baví a také jaké úkoly bys rád plnil. S přihláškou si dej záležet - napiš a nakresli ji ručně a pak ji pošli na adresu:

Petr Čechura
Sokolovská 19
323 00 Plzeň

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Přihláška je moc pěkná a obsahuje vše, co jsme chtěli vědět.)
 • Gaila (Komentář k hodnocení: Grafické zpracování luxusní, přikládám dílek navíc. )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Nádherně nakreslená přihláška. Je fakt vidět tvůj umělecký um :-) )
 • Šturcovi (Komentář k hodnocení: Vítáme vás ve hře! :-) )
 • Ellix (Komentář k hodnocení: Vítej :-) )
 • Kolibřík (Komentář k hodnocení: Moc pěkný obrázek :-) )
 • Sloník (Komentář k hodnocení: Klavíristka, pěkné. Vítám tě do hry :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Pěkná přihláška, vítej ve hře :)  )

61. úkol: Velbloud uchem jehly

Tento výrok je vzat z vyprávění o bohatém člověku, který chtěl být přijat do božího království, ale Ježíš mu řekl, že se musí zbavit všeho svého majetku. Může jít taky o záměnu slov, protože řecky se velbloud řekne "kamélon" a lano "kamilon", takže původně to mohlo znít: protáhnout silné lodní lano uchem jehly.

Zkus kreativně vyřešit tuto úlohu a protáhnout velblouda uchem jehly. Řešení nám pošli.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Tak takhle ještě velblouda v uchu jehly určitě nikdo neviděl :) )

62. úkol: Šplh

V této oblasti rostou různé neobvyklé plodiny, různé druhy ovoce. Jednou z těchto plodin je i kokos. Ořechy rostou nahoře na palmě a je potřeba pro ně hbitě vylézt a odřezávat.

Palmy tu sice nemáme, tuto dovednost ale můžete pěstovat i u nás. Najděte tak akorát široký strom (rovný, bez větví) a vyšplhejte po něm co nejvýše.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

63. úkol: Peníze

Obchod na stezce byl velmi intenzivní, probíhal mezi různými státy a navíc v dlouhém časovém rozmezí. V různých státech se používaly různé peníze a ty se navíc v průběhu času měnily. 

Zjisti, jaká různá platidla se na stezce používala.               

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Máš skutečný přehled o všech platidlech na Hedvábné stezce (a že jich bylo!). Posílám dílek navíc :-) )

64. úkol: Odlitek stopy

Hedvábná stezka protínala spoustu pouští, nehostinných pustin i střídavě vlhkých plání. Karavany obchodníků zanechávaly na cestách otisky svých nohou, některé stopy rozfoukal vítr, jiné vydržely déle.

Najděte a odlijte stopu. Může být lidská, ale i zvířecí, v blátě i ve sněhu. Stopy odléváme sádrou.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

65. úkol: Nejdelší mužské vousy

V různých částech světa se lidé dívali na vousy různými způsoby. Zatímco někde lidé vousy vůbec nenosili (ba jim skoro ani nerostly), jinde vousy představovaly symbol mužnosti a dospělosti. 

Najdi muže s nejdelším plnovousem a vyfoť se s ním. Může se to být kdokoli - člen rodiny, známý, ale i třeba někdo úplně cizí. Vousy mu změřte a pošlete nám fotku. 

Úkol zatím nikdo nesplnil.

66. úkol: Test států

Snad každý ví, že v Číně žije nejvíce lidí na světě a Rusko je největší země. Dokážete ale odhadnout, ke kterým státům patří o něco méně obvyklé údaje?

Přiřaď údaje ke státům: 
 
Údaje:
- na vlajce státu je drak
- nejvyšší hora státu má 7010 m. n. m.
- ve státě je 200 000 lidí hlásících se k náboženství zoroastrismu (nejvíc na světě)
- na vlajce státu je pět barev
- ve státě jen 10,6 % lidí používá internet (nejmíň v Asii)
- ve státě je téměř nejvíce žen oproti mužům (3. místo na světě, poměr muži/ženy je 0,86}
 
Státy:
Afghánistán, Bhútán, Irák, Kazachstán, Rusko, Turkmenistán

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Skvělý přehled o zvláštnostech Hedvábné stezky!)

67. úkol: Orientace podle hvězd

Střední Asie, konkrétně území dnešního Uzbekistánu, kterým Hedvábná stezka porcházela je místem, kde byla ve středověku vynalezena metoda orientace podle hvězd. Díky tabulkám, které tamější hvězdáři stvořili, se orientovali cestovatelé na celé zeměkouli následujících několik století, téměř až dodnes. Základní orientaci podle hvězd v terénu by však měl umět úplně každý.

Nauč se na noční obloze rozpoznat sever za pomocí Polárky. Pro případ, že se objevíš na jižní polokouli, zjistit, jakým způsobem se rozpoznává jih a napiš nám to. Pokus se někde v přírodě zorientovat podle hvězd a poté přeměř svůj výsledek kompasem či buzolou. O kolik stupňů jsi se zmýlil(a)?                                                                              

 

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Jo, správně :) )

68. úkol: Pákistán

Pákistán je rozvíjející se země s velikou rozlohou, ležící na jihu Asie. Nachází se v ní druhá nejvyšší hora světa K2 (8611 metrů na mořem).

Najdi libovolné zboží vyrobené v Pákistánu a pořiď nám jeho fotku. Můžeš do fotky vměstnat i sebe. Výsledek pošli na kasgar@spjf.cz.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Je to super, když se ti nějaký takový výrobek válí doma :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Výborně :) )

69. úkol: Báseň

Větry pouště stále vanou, 
Olgoj Chorloj v zemi číhá, 
žerty nechej rychle stranou, 
jídla málo, čas ubíhá. 
Nastraž uši, tas své kopí. Nájezdníci blíží se. 
V tomhle kraji, jak už chápeš, nemáš šanci schovat se.

Slož báseň, která bude obsahovat slova: poušť, velbloud, obzor, slunce.

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Nádherná báseň, nastavilas laťku hodně vysoko. Přikládám dílek navíc :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Báseň v cizím jazyce. Zvučná, krásná! Zaslouženě dílek navíc :-))

70. úkol: Těžký bágl

Ve starověku vedla Hedvábná stezka územími, kde jste nenarazili dny, až týdny na civilizaci. Museli jste spoléhat na průvodce, který se vyznal v dunách písku stejně jako my se vyznáme v našich lesích. Ale být týden na cestách bez možnosti doplnění zásob, to chce mít s sebou opravdu hodně věcí...

Ujdi s co nejnaloženějším batohem trasu 50 metrů. Nikdo ti nesmí pomáhat a batoh se nesmí dotknout země.             

Úkol zatím nikdo nesplnil.

71. úkol: Čínské obrazce

Čínská malba má dlouhou historii. Už v období Válčících států před více než dvěma tisíci lety lidé malovali na hedvábí. A i před tím existovaly primitivní formy malování na kámen a keramiku. Tyto rané kresby položily dobrý základ pro rozvoj čínské malby, která používala čáru jako hlavní prostředek kompozice.

Dokážete nakreslit tyto obrazce jedním tahem? Samozřejmě nesmíte přejet po nakreslené čáře znovu. 

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Zcela správně. :-) )
 • Rys (Komentář k hodnocení: Skvělé :) )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Super, pěkně splněno :) )

72. úkol: Tibetské počasí

Počasí v Tibetu je extrémně nevyzpytatelné. Prudké slunce střídá krutý chlad a zuřivé prachové bouře během několika hodin. Teplota se uprostřed dne může změnit od 0°C do 40°C. Nízkou vlhkost a mírné deště zde zastihneme jen párkrát v roce, kdy však mraky rozhání neskutečně silný vítr.         

Vedle sebe máme meteorologické poznatky z 5ti různých měsíců roku:

1) V dubnu byla průměrná teplota 20°C
2) Prostřední papír s poznatky je o měsíci, kdy bylo převážně oblačno
3) V lednu naměřili nejnižší průměrnou teplotu -12°C
4) V listopadu bylo převážně bezvětří, tento měsíc se nachází vlevo od měsíce, kdy bylo 20°C
5) Vpravo od měsíce, kdy se naměřil plný hrnek srážek (vody), je měsíc, kdy bylo nejvíc chladno
6) V srpnu bylo oblačno
7) Vedle měsíce, kdy se naměřilo půl hrnku srážek, je měsíc, ve kterém bylo převážně slunečno
8) V říjnu byla teplota 9°C, říjen se nachází vpravo od měsíce, kdy bylo půl hrnku srážek
9) Vedle měsíce, kdy byly 3 hrnky srážek, bylo naměřeno pouze půl hrnku srážek
10) V listopadu byla teplota -5°C
11) Vedle měsíce, kdy bylo bezvětří, je měsíc se dvěma hrnky srážek
12) V měsíci na okraji naměřili tři hrnky srážek

V kterém měsíci byla často mlha? Kdy byla naměřena nejvyšší teplota 26°C? Kdy napršelo na plné 4 hrnky srážek?

Úkol zatím nikdo nesplnil.

73. úkol: Flora

V různé nadmořské výšce a teplotě žijí různí živočichové a rostou různé květiny a dřeviny. To co známe my, je fauna a flóra mírného pásu, nadmořské výšky okolo 500 m.n.m. Ve vysokých horách to ale vypadá úplně jinak.

Zjisti, čím je vysokohorská flora charakteristická a některou květinu nakresli.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

74. úkol: Vlaštovka

"Vlaštovko, leť přes Čínskou zeď, přes písek pouště Gobi..."

Jaromír Nohavica

Vyrob papírovou vlaštovku, která uletí alespoň 10 metrů. Fotku vlaštovky nám pošli.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Parádní zbarvení ;) )

75. úkol: Jačí trus

 

Rozdělání ohně patřilo po staletí k základním lidským dovednostem. Od chvíle, kdy se lidé naučili rozdělat oheň, se počítá civilizace. Ne všude však byl dostatek dřeva k jeho živení, a tak v některých extrémních podmínkách používali a dodnes používají lidé k topení i jiné materiály. Kromě přírodního plynu, trávy nebo břidlice také v asijských horách jačí trus.

 

K rozdělávání ohně smíš tentokrát použít sirky a tolik dřeva, kolik naskládáš do obyčejného hrníčku. Jakmile dřevo shoří, je tvým úkolem udržovat oheň alespoň deset minut za pomoci sušeného kravského trusu. Nasbírej si předem kravěnce v přírodě a usuš je na slunci (domů je raději nenos). Pošli nám fotku, jak se ti oheň z jačího trusu dařilo udržovat.

 

Úkol zatím nikdo nesplnil.

76. úkol: Písečný hrob

V dobách Hedvábné stezky se běžně používalo zahrabání do země až po ramena (někdy úplně) jako surový trest smrti pro provinilce. Aby byl jejich osud ještě trýznivější, bývali někdy v jejich okolí vypuštěni draví ptáci, kterí odsouzencům vyklovali oči a roztrhali kůži na hlavě. Zahrabání do země může mít ale v případě horkého pouštního písku i blůahodárné účinky a léčí se jím třeba revma (na rozdíl od středověku je ovšem také třeba nešťastníka vykopat ven).

Najdi dostatečně velké množství písku (na pískovišti, na stavbě nebo ve staré pískovně) tak, aby tě do něj kamarád mohl zahrabat až po ramena (tento úkol se hodí plnit s přáteli z klubu). Vyčnívat ti smí jenom hlava. nech se vyfotit a fotku nám pošli na Facebooku nebo na mail kasgar@spjf.cz.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

77. úkol: Obchod s Egyptem

Obchod po Hedvábné stezce i jejích odbočkách probíhal přes celou Asii, Blízký východ a do Evropy i Severní Afriky.

Nakreslete, jak by asi vypadal obchod Egypťanů s čínskou karavanou, kdyby se přímo setkali.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

78. úkol: Štětec z jačí srsti

Jak divoký byl ve východním Pamíru a na Tibetské náhorní plošině patrně domestikován již v 1. století před naším letopočtem. Jeho ochočenou formou je nyní jak domácí, který je v horských oblastech pro svou nenáročnost a otužilost nepostradatelným pomocníkem. Slouží jako jezdecké zvíře, chová se pro vlnu, maso a v minulosti se z něj vyráběly ozdoby, pomůcky i oháňky proti hmyzu.

Z chlupů nějakého zvířete či z vlasů vyrob funkční (použitelný) štětec a jím namaluj.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Parádní recyklace ustřižených vlasů :-))

79. úkol: Turban

Spousta národů je typická nějakým oblečením, jeho střihem, barvou, nebo nějakým konkrétním prvkem. Na Blízkém východě se nosí turbany.

Zkus si uvázat (z různých šátků nebo ručníků) turban a vyfoť se v něm.

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Pěkně splněno :) )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Nápaditý způsob vázání. A krásný šátek :-))

80. úkol: Hrad z písku

Blízký východ i Asie jsou plné zajímavých staveb. Pevností, tvrzí, kostelů, mešit, ale i obyčejných domů.

Zahraj si na návrháře dobových staveb a vrať se do dětských let. Najdi ve svém okolí pískoviště (nebo alepoň nějaký písek) a postav stavbu, která by klidně mohla shlížet na Hedvábnou stezku v dobách její velké slávy.   

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: I taková tvrz by klidně mohla zdobit Hedvábnou stezku. Hezké!)

81. úkol: Rozdělej oheň

 

Oheň se dá rozdělat mnoha způsoby. Jeden ze způsobů spočívá v rozdělávání pomocí křesadla. Na to je ale potřeba troud (něco, co nám chytne okamžitě od jiskry), což může být třeba vata (tu samozřejmě naši předkové nepoužívali) nebo zuhelnatělá látka. Tu vyrobíme tak, že vezmeme kus látky přírodního původu, uzavřeme jej po plechovky a vložíme do ohně. Počkáme cca dvacet minut, dokud není látka celá černá. Tímto vyrobíme materiál, který chytne i od pouhé jiskry (nutno přiložit papír a rozfoukat!). Toto je jeden ze způsobů :) 

Rozdělej oheň jakkoli jinak než sirkami, zapalovačem nebo čímkoli, co ke své funkci využívá benzín či plyn.      

Úkol zatím nikdo nesplnil.

82. úkol: Jing - jang

Protikladné síly jin a jang jsou jedním ze základních pilířů všech čínských filozofických (a tedy i náboženských) směrů. Jang bývá ztotožňován s mužským živlem, světlem, větrem a ohněm, naproti tomu jin symbolizuje ženský princip, temnotu, vodu a zemi. Oba principy se vzájemně doplňují a přecházejí jeden v druhý, nelze je ztotožnit s dobrem a zlem.

Zkus se v souladu s čínskou filozofií zahloubat nad principy jin a jang ve svém vlastním životě. Zamysli se a napiš na papír upřímně pět svých vlastností, které považuješ za nejhorší. Pak chvíli přemýšlej o tom, zda není možné každou tvoji špatnou vlastnost nazvat jiným názvem, který popisuje vlastnost dobrou. Pomalost může být rozvaha, zbrklost zase hbitost. Zapřemýšlej se nad tím, zda bys své nšpatné vlastnosti nemohl(a) využít tak, aby byly ostatním ku prospěchu a ti je vnímali jako vlastnosti dobré. Napiš nám, na co jsi přišel(la).

Úkol zatím nikdo nesplnil.

83. úkol: Hluk

"Pomóc! Pomóóóc!" Ženský křik se odráží od stěn nedalekých skal. "Kde jste kdo?!" "Marníš dechem, v těhle horách nás nikdo neuslyší." Její druh, šlachovitý zrzek, jel vedle ní na koni a s odevzdaným výrazem hledal na horizontu sebemenší známky po civilizaci. "Nesmíme to vzdát, někdo nás přece musí slyšet. Přidej se. Tři, dva, jedna..."

Stáhni si aplikaci Sound Meter a nakřič co největší množství decibelů, výsledek nám pošli.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Hlučnější než jedoucí vlak?! Přidávám dílek navíc!! :-) )

84. úkol: Síť

Stezka vzájemně spojovala nejrůznější města v Evropě a Asii. Vytvářela tak velkou a poměrně hustou síť tras.

Vezmi si dlouhý provázek a jdi do lesa. Zkus mezi stromy vyplést co nejrozsáhlejší pavučinu. Svoje dílo samozřejmě zdokumentuj, můžeš také napsat, kolik metrů provázku jsi použil. 

       

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Tak velká síť se jen málokdy vidí, výborně! A pochvala za ochranu přírody :-) )

85. úkol: Modlitební vlaječky

Není snad jednodušší způsob, jak poslat modlitbu pro ostatní bytosti, než po větru díky modlitebním praporkům. Tradice věšení modlitebních praporků sahá až do starověkého Tibetu, Číny, Persie a Indie. Tibetsky se vertikální modlitební praporek názývá Dar Cho. "Dar" znamená zlepšení života, štěstí, zdraví a hojnost. "Cho" znamená cítící bytost.

Vyrobte si 5 modlitebních vlaječek a umístěte je na vámi oblíbené místo v přírodě.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Motivy elementů- dobrá práce!)

86. úkol: Vandr

Mongolové byli kočovný národ, což znamenalo, že se velmi často stěhovali a znali tedy svou zemi jako své boty. Všechny své věci tedy měli uzpůsobeny tak, aby se daly bez větších obtíží přestěhovat. Díky tomu bylo velmi těžké je dobýt a porazit. Jak taky chcete porazit protivníka, který nemá domov, může být kdekoli a objeví se vždy zcela znenadání?

Naplánuj si vandr sám nebo s přáteli někam do přírody alespoň s jedním přespáním v lese. Spi pouze pod plachtou zavěšenou na špagátu mezi dvěma stromy. Z cesty udělej zápis, kde bude kam ses vydal a přiložené foto tvého přístřešku. PS: Spát lze i pod širákem.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

87. úkol: Algoritmus ve městě

Střední Asie byla ve středověku celkově mnohem vyspělejší než Evropa. Zrodily se tu doknoce počátky moderní matematiky, kterou používáme dodnes (třeba v počítačích). Jedním z velkých matematických objevů byl algoritmus. Algoritmus je přesný návod či postup, kterým lze vyřešit daný typ úlohy. Pojem algoritmu se nejčastěji objevuje při programování, obecně se ale algoritmus může objevit v jakémkoli jiném vědeckém odvětví. Jako jistý druh algoritmu se může chápat i např. kuchařský recept. 

Na obrázku vidíš mapu země a v ní změť cest. Do země se dá vstoupit čtyřmi vstupy: sever, jih, východ, západ. Uprostřed země se nachází hlavní město Taškent. Tvým úkolem je vymyslet algoritmus pro vstup do města, aby byl použitelný pro všechny čyři vstupy. Algoritmus se bude skládat ze čtyř rozkazů - každý bude buď " šipka doprava" nebo " šipka doleva". Šipky označují směr, kterým se člověk vydá, pokud dojde na rozcestí. Pokud tedy budu mít algoritmus >>><, bude to znamenat, že člověk vyjde ze startu, na prvních třech rozcestích zahne doprava a na čtvrtém doleva. Na pátém šestém a sedmém zase doprava a osmém doleva... Tímto způsobem musí skončit v Taškentu (Skončit, ne jím projít!!).   

     

Úkol zatím nikdo nesplnil.

88. úkol: Nejvyšší vrchol

V Asii v Himalájích se nachází 14 nejvyšších vrcholů světa, včetně úplně nejvyšší hory Mount Everest (8848 m n. m.)               

Najdi v okolí co nejvyšší vrchol a dobyj ho.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Výborně, na takovou horu se jen tak někdo nepodívá :) )

89. úkol: Hůlkový týden

V Číně se, stejně jako v celé východní Asii obvykle k jídlu nepoužívá standardní evropský příbor, známý z ostatních kontinentů. Asiaté používají k jídlu dvojici dřevěných hůlek, které drží obě v jedné ruce. Těmi si jídlo podávají do úst. Velké kousky masa a zeleniny nařežou již při přípravě, tekutou část polévek pak vypijí rovnou z misky.

Staň se na týden Číňany a zkus vůbec nepoužívat příbor. Sežeň si dvě dřevěné hůlky (lze je zakoupit v asijských restauracích nebo si je prostě vyřezat ze dvou proutků) a používej je k jídlu doma i ve škole. Polévky smíš jíst lžící, na druhý chod ji však zásadně nepoužívej. Napiš nám, jak se ti to podařilo.           

Úkol zatím nikdo nesplnil.

90. úkol: Volání pouště

Dnes je obzláště teplý den, slunce praží na vyprahlou pustinu kolem. Seskakuji ze svého velblouda a sedám si do stínu pod nedalekou palmu. Velbloud se začíná pást na všudypřítomné suché trávě. Otevírám měch s vodou a polykám poslední kapky. Další studna je odsud nejméně 50 mil. Odpočívám, nabírám nové síly a pozoruji toho divného "arabského koně". Ve městě říkali, že dokáže vydržet přes deset dní bez vody! Jak paradoxní, když jeho pán bez ní nevydrží už ani den. Opírám hlavu o palmu a zavírám oči. Velbloud mezi sousty zvedá hlavu a dívá se, jak jeho jezdec leží na vyprahlé půdě a poddává se Poušti Gobi...

Udělej si selfie se živým velbloudem a fotku nám pošli.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Na chlup stejný jako ten z pouště, moc hezká fotka! )

91. úkol: Arabské číslice

Myslíte, že zjistit původ arabských číslic, které dnes využíváme se samozřejmostí v běžném životě, je snadný? Že jsou z Arábie? Ne, to není správná odpověď, pravda je daleko komplikovanější.

Zjisti původ arabských číslic a napiš nám o něm alespoň na půl stránky zápis doplněný obrázky.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

92. úkol: Zrádná poušť

Ne všechna místa v poušti jsou bezpečná...

Na obrázku vidíš kus pouště, jejíž části jsou znázorněné 4 odstíny žluté. Přes ně se musí dostat pět členů výpravy z dolní části na tu horní. Pravidla jsou ovšem následující:

Na jeden pouštní ostrůvek je možné vstoupit pouze jednou, ihned poté se ostrůvek propadne. Přeskočit smíš jen na ostrůvek, který s tím stávajícím sousedí celou plochou, nikoliv jen jedním bodem. Dále se jedna postava nesmí pohybovat z ostrůvku jedné barvy na ostrůvek stejné barvy, musí jít na jinou barvu. Takto musíš najít pět různých tras pro pět lidí a hlavně se snažit najít takovou variantu, která bude obsahovat co nejmenší počet ostrůvků. Podle toho také nakonec dostaneš body. Obrázek si vytiskni nebo obkresli a pošli nám nákres svých tras.                                                                                

Úkol zatím nikdo nesplnil.

93. úkol: Choď bosky

Ve střední Asii se sice chodit bosky příliš nedoporučuje kvůli různým nebezpečím (štíři, v noci mráz, rozpálená zem), nicméně občas se někomu dlouhým pochodem zničily boty a tak byla chůze bosky nevyhnutelná. Chodit bosky je navíc v našich podmínkách zdravé, podporuje to správné držení těla a zbavuje to stresu.

Vydrž chodit bosky nejméně půl hodinu v kuse, a to po normální lesní stezce (neasfaltové).

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Půlhoďka bosování vždycky bodne. Posílám dílek :-)  )

94. úkol: Cibule

Když cestujete týdny, měsíce i roky pouští, dávno zapomenete, že jídlo má chutnat. Jídlo nemá chutnat, jídlo má zasytit, v lepším případě zahřát! Cokoli se dá žvýkat a nesvíjíte se po tom v křečích, přijde vhod. Polosyrové velbloudí maso; divné bobule s pachutí mandlí, nalezené v oáze; brouci, kteří v zkousnutí křupnou jako vlašský ořech. To všechno byste v poušti vyměnili za zlatou cihlu.

Sněz celou syrovou cibuli.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

95. úkol: Pašování

Vývoz bource morušového z Číny se trestal smrtí, ale přesto se o to několik lidí pokusilo a tajemství výroby hedvábí bylo nakonec prozrazeno. Například jedna čínská princezna propašovala vajíčka bource morušového do Japonska, ukryté ve vlasech!         

Nepozorovaně dej 3 lidem nějaký dáreček, něco vzácného, čeho si velmi ceníš, ale nikdo tě při tom nesmí vidět.

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Pěkné, čokoláda jistě potěšila ;-) )

96. úkol: Útěk před štírem

Charakteristický je pohyb velbloudů. Při chůzi či běhu zvedají vždy obě pravé nebo levé nohy najednou, což se projevuje kolébavou chůzi. Takto pohybující se zvířata patří mezi tzv. mimochodníky. Velbloud je velmi rychlý a vytrvalý běžec, dokáže uběhnout až 175 km za 12 hodin, což je necelých 15 km/hod.

V tomto úkolu po tobě však nechceme, abys běhal stejně rychle jako velbloudi, ale zkus si naplánovat co nejdelší trasu a uběhnout ji. Hodnotí se hlavně délka trasy, ale i čas.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

97. úkol: Cesta po vodě

Jak jsme psali, jeden z důvodů zániku Hedvábné stezky bylo objevení mořské cesty kolem Afriky.

Zjisti, kdo a kdy tuto cestu poprvé ukutečnil, případně co tomu předcházelo.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

98. úkol: Zavazadlo

Na každou cestu, ať už primárně dobrodružnou nebo obchodní, je potřeba se pořádně připravit a vybavit. Tak, aby nic důležitého nechybělo, ale na druhou stranu aby v zavazadlech nebylo nic nepotřebného - žádná zbytečná zátěž.

Vymysli seznam věcí, které by ti na žádné delší cestě neměly chybět a zabal je do co nejmenšího batohu (ideálně tak, aby bylo všechno uvnitř něj). Napiš nám svůj seznam a také kolik batoh váží kilogramů.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

99. úkol: Neznámé počty

"Před sedmácti dny jsem vyrazil z Kokandu do Kašgaru navštívit příbuzné. Dvanáctý den cesty jsem narazil na kupce, přepadeného dvěma bandity. Nebýt mé pomoci, jistě by tam zahynul. Zvláštní týpek. Jmenuje se Kublaj, je mongolského původu. Při pobytu s ním jsem si všiml, že ve své účetní knize, kterou často kontroloval, nemá standartní číslice, ale pouze znaky X a O. Jakmile jsem se ho zeptal, řekl mi, že to má tak proto, aby knize rozumněl pouze on a aby nebylo tak lehké ji zfalšovat. Když viděl, že mě to zajímá, začal mi knihu schválně půjčovat a bavil se nad tím, jak se to snažím vyluštit. Poté mi dal pár rad, jak si s tím poradit."

Kódování, které Kublaj používá, se dnes říká binární soustava a místo znaků X a O se používají jedničky a nuly. V této binární soustavě funguje většina dnešních přístrojů. My používáme v každodenním životě tzv. desítkovou soustavu. To znamená, že máme deset číslic: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Pokud tedy chceme vytvořit číslo 0 až 9, použijeme příslušnou číslici. Při vytváření čísla většího než 9, třeba 12, musíme použit dvě číslice - 1 a 2. Dvojka je zde v řádu jednotek, jednička v řádu desítek. U čísla 275 je zase pětka v řádu jedniček, sedmička v řádu desítek a dvojka v řádu stovek. Můžeme si to také převést do matematiky: 5*1+7*10+2*100 = 275. U binární soustavy to ale funguje jinak. Jsou zde jen číslice 0 a 1 a řády jsou jednotkové, dvojkové a čtyřkové, osmičkové a mnoho dalších. V každém řádu může být buď 0 nebo 1. Zjednodušeně můžeme říct, že pokud je v daném řádu číslice 1, řád je aktivní a my ho můžeme přičíst k výsledku. Pokud je tam 0, vůbec si ho nevšímáme. Jestliže máme tedy v binární soustavě zapsané číslo 1010, pak je jednotkovém řádu 0, v dvojkovém 1, ve čtyřkovém 0 a v osmičkovém 1. Sečteme aktivní řády (ty, ve kterých je 1) a dostaneme výsledek: 2+8 = 10. Obchodník používal právě tuto binární soustavu, ale místo jediček psal X a místo nul psal O. V účetní knize jste zahlédli výpočet XXXX - XXO = ... . Kolik je výsledek? (Stačí napsat v desítkové soustavě)

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Na tebe by byl nějaký mongolský obchodník asi krátký. A pěkně si vypsala i postup. Výborně splněno :-) )

100. úkol: Tanec rodiček

Tanec rodiček nebo také plodnosti, nám ovšem známý jako břišní tance, pochází ze Střední Asie. Vznikl ještě před naším letopočtem a klade důraz na břicho.        

Zatanči břišní tanec (nebo se o to aspoň pokus) a natoč se na video, které nám pošleš (nebo odkaz na něj).            

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Skvělý výkon! A pochvala za vybranou hudbu i kostým :-) )

101. úkol: Trvanlivé ovoce

Na dalekou cestu je potřeba si zabalit trvanlivé zásoby, ale co když žádné takové nemáte?

Vezmi si obyčejné jablko průměrných rozměrů libovolné odrůdy a vymysli způsob, jakým jej zakonzervuješ. Musíš být ale pečlivý, protože zakonzervované (zabalené, zalité,…) jablko musíš umístit pod vodu (na dno řeky, rybníka, jezírka apod.) na dobu jednoho měsíce. Až jej poté vytáhneš, musí být stále v poživatelném stavu, tzn., že nesmí shnít nebo se dokonce rozložit.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

102. úkol: Olgoj chorchoj

Jako olgoj chorchoj (mongolsky олгой хорхой) bývá označován bájny tvor podobný červu, údajně žijící v poušti Gobi. Osoby, které spatřily olgoje chorchoje, ho popisují jako hadovité zvíře nebo střevo naplněné krví, které se pohybuje valením okolo své podélné osy. Na svoji oběť dovede zaútočit až na vzdálenost šesti metrů vystříknutím jedu, spekuluje se ale také o tom, že by olgoj chorchoj mohl zabíjet pomocí elektrických výbojů.

Vyzkoušej si pohyb olgoje chorchoje před útokem. Aby ses cítil(a) jako správné střevo, vlez si do spacáku a v jedné ruce drž sklenici plnou vody. Při pohybu nesmíš vodu vylít, jinak budeš mít ve spacáku mokro!

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Takhle jsme Olgoje ještě jistě nikdo neviděl. Paráda :-))

103. úkol: Cizí písmo

V oblasti Hedvábné stezky se vyskytovaly celkem 4 abecedy: latinka, azbuka, čínské znaky a arabské znaky. Obchodníci tedy museli být jazykově zdatni, aby se dorozuměli - často totiž jejich cesta vedla přes několik států.

Napiš hlášení na papír, které bude celé napsané jinou abecedou než latinkou (jazyk si můžeš vybrat). V hlášení se představ, uveď své koníčky a počet sourozenců. Na závěr se samozřejmě nezapomeň podepsat. Hlášení nám následně pošli.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

104. úkol: Příběhy z dávných časů

Čínská a obecně i další východní kultury kladou velký důraz na moudrost starých mistrů - lidí, kteří prožili na zemi již desítky let a pamatují si i to, o čem my mladí nemáme ponětí. Dnešní svět často zapomíná na moudrost starších, proto zkusíme alespoň nyní na chvíli zpomalit a popovídat si se starším člověkem.      

Najdi ve svém okolí člověka staršího 75 let, ideálně aby nepocházel z tvojí rodiny. Zeptej se ho, zda si s ním smíš hodinu popovídat a zeptej se ho na nejzajímavější vzpomínky z jeho života. Můžeš mu také povědět o hře Kašgar a zeptat se ho, zda nemá nějaké vzpomínky týkající se východních zemí a Hedvábné stezky. Napiš nám, s kým jsi mluvil(a) a co nového jsi se během hodinového rozhovoru dozvěděl(a). 

Úkol zatím nikdo nesplnil.

105. úkol: Salátové klíčky

Nil- životodárná to řeka. Osídlena byla oblast jen v jeho těsné blízkosti, jinak samá poušť.
Pravidelné záplavy přinášely úrodné bahno a proto se zde (například v Egyptě) pěstovalo hlavně obilí (pšenice, ječmen), luštěniny (čočka), datle…

Pomocí klíčení určitých semínek obilovin či luštěnin (řeřicha, rukola, ředkvička,...) získej klíčky, s kterými poté, dle libovolného receptu, udělej salát.          

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Zdravá jarní svačina. Mňam!)

106. úkol: Kravata

Hedvábí se používá na výrobu nejrůznějších částí oděvů, doplňků a dekorací. Jedním z příkladů může být hedvábná kravata.

Zkus si různé způsoby vázání kravaty, alespoň dva z nich se nauč.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Umět tři způsoby vázání kravaty- to se jistě neztratí! )

107. úkol: Bílý velbloud

Velbloudů je celá řada. Malí, velcí, hnědí, žlutí. Bílí...

Pořiď si fotku s bílým velbloudem a fotku nám pošli. Podle našich informací je jen na jediném místě v České republice.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

108. úkol: Šutráky

Na stezce se neobchodovalo jen s hedvábím. Žádaným zbožím byly i různé drahé kameny a kovy.

Zkus ve svém okolí nasbírat co nejvíce různých druhů minerálů a hornin, uspořádej je do výstavky třeba na poličce nebo v krabičce a jednotlivé vzorky popiš.          

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Pěkná sbírka :) )

109. úkol: Mohamed a hora

 

Úsloví „nejde-li hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře“ popisuje dávnou historii, kdy se islámský prorok Mohamed neúspěšně pokoušel předvést davům zázrak s přivoláním hory k sobě. To, co se nepovedlo Mohamedovi, může se nyní povést vám.

 

Vyber si nějakou horu v okolí a pokus se ji svým kázáním přimět, aby přišla k tobě. Pošli nám fotku chodící hory.

 

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Nevídaně ale excelentně splněno! :-))

110. úkol: Jedna ruka tleská

Tento úkol nás zavede na jižní trasu Hedvábné stezky, do Indie. Je všeobecně známo, že Indové při práci příliš nespěchají, protože často pracují pouze jednou rukou - pravou. Levá ruka jim totiž odpradávna slouží k osobní hygieně, když jdou na záchod. Používání levé ruky k přípravě jídla, dotýkání se ostatních nebo při práci s jemnými nástroji je prostě nemyslitelné.

Zkus celý den doma ani ve škole nepoužívat levou ruku. Tento úkol plň ve všední den, kdy je takové zadání složitější, vyber si ale takový den, aby bylo splnění možné (třeba v tělocviku se někdy bez levé ruky neobejdeš). Levou ruku nos jen tak podél těla, ale nesmíš s ní jíst, nic přidržovat ani držet. Pokud na to zapomeneš a levou ruku použiješ, musíš se do plnění úkolu pustit znovu. Leváci by měli místo levé ruky nepoužívat pravou. Napiš nám, jak to to šlo nebo se vyfoť v průběhu takového dne.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

111. úkol: Reinkarnace

Co když je velbloud, kterého tak vláčíme po všemožných pustinách, třeba náš příbuzný? A co teprve koně a jaci v horách, dobytek a jiná zvířata? Karma si přeci nevybírá. Někdo se narodí jako člověk, špatný či dobrý, někdo třeba jako toulavý pes.

Zajdi do nejbližšího zvířecího útulku a podpoř ho nějakou činností či malým příspěvkem. O tom, jak se ti dařilo, se s námi poděl a přidej důležité údaje jako: kde jsi pomáhal a jak.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Opuštěné kočičky byly jistě rády za tak vřelou návštěvu. :-) A o to víc skvělé, že je navštívíš zas!)

112. úkol: Jedna lžička skořice

Mletá skořice, kterou známe z domácnosti, pochází z kůry aromatického stromu jménem Skořicovník. Pro své pozitivní zdravotní účinky a nasládlou chuť se používá již od starověku v lékařství, ale i v kulinářství.

Sněz jednu polévkovou lžičku skořice.

Úkol splnili:

 • Rys (Komentář k hodnocení: Nač ten protáhlý obličej, je to zdravé :-)  )

113. úkol: Koření

Nejstarší písemné zprávy o užívání koření pocházejí z Číny, z první poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem.

Uvařte (a snězte) jídlo, pro které využijete některé z těchto exotických koření:  fenykl, kmín, koriandr, šafrán a tymián, kardamon, kurkuma, hřebíček, muškátový květ, pepř a skořice.

Úkol splnili:

 • Gaila (Komentář k hodnocení: Taky bych ochutnal :-D )
 • Beranek (Komentář k hodnocení: Teda, to vypadá velmi chutně. Dobrá práce :-) )

114. úkol: Kečup

Kečup se objevil v Číně jako omáčka na marinování ryb a byl nazván "ke-tsiap" [ketjap]. Jednalo se o směs nakládaných ryb a koření. Rajčata, dnes považována za jeho základ, se součástí kečupu stala až o mnoho let později. Mezitím se kečup rozšířil do Malajsie, odkud jej převzali britští a holandští kolonizátoři a rozšířili na západě. Přidali do něj houby, ořechy i ančovičky. 

Upečte slanou placku z pšeničné nebo i jiné mouky, alespon o velikosti velkého talíře, a kečupem ji ozdobte tak, aby se výsledný obrázek jakkoliv pojil s Čínou (symboly, tradice, motivy,...)                              

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Mňam, až se mi sbíhaly sliny!)

115. úkol: Najdi místo

Přemítáš se souputníky nad pomačkaným náčrtkem kresleným ve spěchu roztřesenou rukou. "Je to tady?" "Nebylo to spíš tam, kde jsme překračovali sedlo?" "Na té kresbě je přece další hora, kterou ale odsud nikde nevidíme. Nemohla prostě zmizet!"

Ve startovacím balíčku ti mimo jiné přišla fotka nějakého místa z tvého okolí. Zkus ono místo najít.

Úkol splnili:

 • Šturcovi (Komentář k hodnocení: Zcela správně. Závidím vám výlet na toto pěkné místo :)  )
 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Super :)  )
 • Gaila (Komentář k hodnocení: Skvělé :)  )
 • Rys (Komentář k hodnocení: Super, měl jsi to trochu těžší, ale dals to :) )

116. úkol: Pozdrav slunci

Pozdrav slunci, v sanskrtu súrja namaskar, je nejznámější série jogínských ásan (držení těla) v systému Hatha jógy. Súrja je v sanskrtu slunce a namaskar znamená pozdrav.

Zacvič si každé ráno pod dobu 1 týdne pozdrav Slunci. 

Úkol splnili:

 • TeaBea (Komentář k hodnocení: Splněno :) )

117. úkol: Perly

Jednou z dalších žádaných obchodních komodit byly perly. Lov perel je velmi náročný, probíhá v poměrně velké hloubce, kde je i velký tlak. Nesprávná technika potápění způsobuje vážná zranění.

Do takových hlubin se potápět nemusíš, potop se ale někde v přírodním koupališti (rybník, jezero..) a pokus se vylovit co nejzajímavější věc, ktrou bys mohl třeba i nabízet k prodeji.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

118. úkol: Šachová figurka

"Do boje!" vzkřikla první linie a všichni- pěchota, jízda, sloni i válečné vozy se dali do pohybu. To však jen po desce, na které se právě odehrávala hra zvaná Čaturanga (v překladu "čtyři součásti vojska"). Jednalo se o indického předchůdce dnešních šachových her a hrálo se nejčastěji s figurkami ze slonoviny.

Vyřezáváním, lepením, skládáním atd. vytvoř co nejoriginálnější a nejkrásnější šachovou figurku.                                    

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Úžasný nápad udělat to z tohoto materiálu! Posílám dílek navíc :) )

119. úkol: Ornamenty z Koření

Orient je proslulý kořením, se kterým se na stezce také hojně obchodovalo. Je fascinující - nejrůznější chutě, vůně, ale i barvy.

A právě s různými barvami koření souvisí tento úkol. Vytvoř s pomocí koření obrázek. Může to být jak ornament, tak i něco konkretního. Nejlepší asi je si obrázek navrhnout někde na vedlejší papír a rozvrhnout i jeho barvy. Pak lepidlem potírat plochy jednotlivých barev a příslušným kořením je posypávat.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Parádní práce, líbí se mi, jak sis to pěkně připravila. Přidávám dílek navíc :) )

120. úkol: Kartografie

Kreslení map je složité umění, kterému se lidé v Asii i v Evropě učili po staletí. Mapy slouží různým účelům a podle nich se také dělí. Například politické mapy umožňují snadno rozeznat jednotlivé státy podle jejich (odlišných) barev. Každou takovou mapu lze vybarvit nanejvýš čtyřmi různými barvami (jak si všiml v 19. století matematik August Ferdinand Möbius).

Vybarvi mapu Asie čtyřmi barvami (červenou, žlutou, hnědou a šedou) libovolně tak, aby se nikde nedotýkaly společnou hranicí dva státy se stejnou barvou. Vybarvenou mapklu vyfoť, naskenuj nebo dej do obálky a pošli nám ji.

Úkol splnili:

 • Beranek (Komentář k hodnocení: Jo, takto je to správně, výborně :) )